Тема. Українське козацтво у
битвах і походах
Мета: ознайомити учнів з виникненням на українських землях
козацтва, виявити причини появи козацтва на теренах України, дослідивши зв'язок
між становищем українського народу та впливом на нього іноземних держав;
ознайомити учнів з характерними ознаками козаків; познайомити з історичними
особами козацької доби; розвивати вміння працювати з підручником, складати
історичний портрет видатної особи; створити сприятливий клімат для більш
поглибленого вивчення козацької історії; виховувати почуття патріотизму й готовності
захищати свою Батьківщину, любов та повагу до своєї історії, народу.
Очікувані результати. Встановити рік заснування Запорозької Січі,
співвідносити історичну подію або явище зі століттям, знаходити та показувати
на карті територію Запорозької Січі, розповідати про історичні події, про
історичних діячів козацької доби.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Основні поняття та дати: козак, Січ, 1550-ті роки, острів Мала Хортиця.
Хід уроку
І.
Організаційно-мотиваційний етап
Обмін смайликами між учнями з побажаннями один одному
1. Відеоролик (мультфільм «Футбол.Козаки. Італія»). Про кого розповідається
у мультфільмі?
2. Обговорення слів гімну України.
3.Складання асоціативного куща козацька Україна (стікери
прикріплюються на карту України синьо – жовтого кольору)
Тема уроку. Українське козацтво у битвах і походах
Очікувані результати.
Планом нашого сьогоднішнього уроку
будуть такі пункти.
1.
Хто
такі українські козаки?
2.
Заснування
Запорозької Січі.
3.
Козацький
устрій та козацькі клейноди.
4.
Героїчні
походи та битви козаків.
ІІ.Вивчення
нового матеріалу.
1.
Хто такі українські козаки?
Виникнення козацтва(відео).
Питання до відео:
1.
Яке
походження має слово «козак»?
2.
В
якому році з’явилися перші козаки?
3.
Як
називалася територія, де проживали козаки?
4.
Чим
козаки займалися?
5.
Хто
були ватажками?
ВІДЕОФРАГМЕНТ «Виникнення українського козацтва»
Демонстрація карти «Дике поле»
робота з картою
Робота з історичним поняттям – козак (пам’ятки на партах) (додаток)
До нас сьогодні на урок завітав хлопець, якого приймали в козаки і він нам хоче щось розповісти.
ЯК ПРИЙМАЛИ В КОЗАКИ (розповідь
козака)
Чи хочете дізнатися як мене приймали в козаки?
Спочатку пропонували мені зварити кашу: - Гляди ж, вари
так, щоб і не сира була, щоб і не перекипіла. Коли каша зварена, я звав козаків
їсти. Звати треба довго, бо вони навмисно не йдуть, перевіряють. Коли козаки
прийшли, а я й кажу: - Де Вас у біса носило, панове? Гукав, гукав, аж горло
розболіло, то я почав сам їсти. Запорожці глянуть один на одного і кажуть: -
Ну, годі тобі бути хлопцем. Тепер ти наш! А потім питали: -У Бога віруєш? Якщо
так – перехрестися. І після цього прийняли в козаки.
2.
Заснування Запорозької Січі.
Робота з підручником (ст. 94).
Прочитати і встановити:
- Чому Січ називали
Запорозькою?
- Коли виникла перша Запорозька
Січ?
- Хто був засновником першої Запорозької Січі?
Робота з історичним поняттям –
Січ (пам’ятки на партах) (додаток)
3.
Козацький устрій та козацькі клейноди.
Демонстрація презентації.
4.Козацькі гетьмани.
Розповідь учителя про Петра Конашевича-Сагайдачного (портрет на дошці)
Робота з історичним поняттям –
Гетьман (пам’ятки на партах)
Робота з історичним поняттям –
Козацька Рада (пам’ятки на партах)
Розповідь про обрання гетьмана
Козаки голосували,
Шапки догори кидали,
Кошового обирали
Мудрого і сильного
Козаченька вільного.
Шапки високо летять
Хлопці голосно галдять
Ну, а ми галдіть не будем,
Все що знаєм не забудем.
-
Хто
зображений на купюрі 5 ГРИВЕНЬ?
-
Як
згадується постать Богдана Хмельницького в нашому місті?
Ще однією визначною сторінкою українського козацтва є
постать Богдана Хмельницького.
-
Розповідь
учителя про Богдана Хмельницького.
-
Складанні
історичного портрета історичних постатей
Богдан Хмельницький (1595 - 1657)
1.
Народився
в сім’ї дрібного землевласника
2.
Місцева
школа, єзуїтський колегіум
3.
Знав
багато мов
4.
Мудрий,
відважний, рішучий
5.
Брав
участь у військових походах козаків
6.
Гетьман
козацький
Петро Конашевич-Сагайдачний (1582-1632)
1.
Народився
в православній родині, дрібного шляхтича
2.
Острозька
школа на Волині
3.
Працює
домашнім вчителем у Києві
4.
Захищає
православну віру
5.
Брав
участь у військових походах козаків
6.
Отримання
гетьманської булави
ІІІ.
Узагальнення вивченого.
Розгадування ребусів
Метод «Інтерв’ю»
-
Хто
такий козак?
-
Як
називається територія козаків? Показати на карті.
-
Чому
Січ називається Запорізької?
-
На
якому острові була побудована перша Січ?
-
Яких
гетьманів ти знаєш?
-
Що
таке козацька рада?
-
Рік
заснування першої Січі?
-
Які
є козацькі клейноди?
-
Чим
сподобався урок?
-
Що
нового дізналися?
Молодці, чи справдилися ваші очікування?
Вправа. «Я хочу…»
Домашнє завдання. Опрацювати параграф 14. Написати своєму уявному
закордонному однолітку листа з розповіддю про українське козацтво та ваше
ставлення до нього(за бажанням).
Немає коментарів:
Дописати коментар